شناسه متن : 1054
1394/2/19 - 10:29 2015-05-09 10:29:00
 هیچ وقت بدون مطالعه تدریس نمی‌کردند. یک بار وارد کلاس شدند و بعد فوری از کلاس بیرون آمدند و به دانشجویان فرمودند که درس فردا برگزار می‌شود چون یادداشت‌هایی که تهیه کرده بودم، فراموش شده است.

رابطۀ استاد مطهری با دانشجویان

هیچ وقت بدون مطالعه تدریس نمی‌کردند. یک بار وارد کلاس شدند و بعد فوری از کلاس بیرون آمدند و به دانشجویان فرمودند که درس فردا برگزار می‌شود چون یادداشت‌هایی که تهیه کرده بودم، فراموش شده است.
بدون وضو وارد کلاس درس نمی‌شد
 
دکتر مهدیزاده؛ رئیس وقت دانشکدۀ الهیات: عجیب این است که ایشان به یکی از دانشجویان فرموده بودند که من هیچ وقت بدون وضو وارد کلاس نمی‌شوم و آن بار علمی را که به دانشجو عرضه می‌کردند نیز در سطح بسیار عالی قرار داشت و از صفات خاص ایشان این بود که هیچ وقت بدون مطالعه تدریس نمی کردند. یک بار وارد کلاس شدند و بعد فوری از کلاس بیرون آمدند و به دانشجویان فرمودند که درس فردا برگزار می‌شود چون یادداشت هایی که تهیه کرده بودم، فراموش شده است [که همراه بیاورم]. 
 
بیان و تدریس ایشان طوری بود که اگر دانشجو در سطح پایین هم قرار داشت و کشش علمی کافی نداشت، مطالب علمی سطح بالا را با بیان استاد می‌فهمید و حداکثر استفاده را می‌کرد.  
 
مصلح بیدار، ج 1، ص 470.
 
 
 
شیوۀ برخورد با دانشجویان
 
حجت الاسلام هادی غفاری: آقای مطهری آدم بسیار بشّاشی بودند. ما به شوخی می‌گفتیم عبای استاد پهن و گسترده است. ایشان خیلی زود با دانشجوها گرم می‌گرفتند و با آنها می‌جوشیدند. بقیۀ اساتید در زنگ‌های تفریح می‌نشستند و چای می‌خوردند و از حقوق و مزایا حرف می‌زدند. استاد با اینکه رئیس گروه فلسفه بودند، همیشه اتاقشان پر از دانشجو بود. 
 
ماهنامۀ شاهد یاران، شمارۀ 5و6، فروردین و اردیبهشت 1385، ص 44.
 
 
 
اختصاص ساعت معینی برای پاسخ به سؤالات دانشجویان
 
دکتر محمد اسدی گرمارودی: پس از اینکه در این دانشکده مدتها فقط در دوره‌های فوق لیسانس و دکترا دانشجو گرفته می‌شد، ایشان سعی کردند که با برنامه ریزی جدید، دوباره در دورۀ لیسانس هم دانشجو پذیرفته شود. به نظر استاد، می‌بایست عدهای فارغ التحصیل از این دانشکده خارج می‌شدند که بتوانند در معرفی مبانی فکری اسلام سهمی داشته باشند. به میزان بسیار زیادی هم در انجام این مسئولیت و وظیفه موفق شده بودند. سرانجام هم علی رغم موانع بسیار زیاد، توانستند این کار را عملی کنند.
 
استاد مطهری برای اینکه در راه رسیدن به هدفشان کوتاهی نکرده باشند، با وجود مشغله‌های بسیار و گرفتاری های شدیدی که در زندگی اجتماعی و مذهبیشان داشتند، به دانشجویان که تعداد محدودی و معمولاً ‌هم مبتدی بودند، اعلام کردند که: من در هفته، ساعت معینی را برای پاسخگویی به سؤال های شما در نظر می‌گیرم. در این ساعت من در دانشکده ام و شما می‌توانید هر سؤالی دارید، بپرسید.  
 
پاره ای از خورشید، ص 210،211.
 
انتهای پیام

دیدگاه ها