شناسه متن : 8
1392/8/13 - 06:20 2013-11-04 06:20:00
دوره‌های یادگیری الکترونیکی

آشنایی با دوره‌های یادگیری الکترونیکی بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مرتضی مطهری

استاد مطهری معتقد است اسلام دینی جامع است و در زمینه‌ای نیست که حرفی برای گفتن نداشته باشد، بلکه برای هر بعدی از ابعاد وجودی انسان، حرف تازه‌ای دارد.

 

استاد مطهری معتقد است اسلام دینی جامع است و در زمینه‌ای نیست که حرفی برای گفتن نداشته باشد، بلکه برای هر بعدی از ابعاد وجودی انسان، حرف تازه‌ای دارد. از این رو آثار ایشان متنوع است و ارتباطی ارگانیک بین آن‌ها وجود دارد. در آثار ایشان هم «داستان راستان» ملاحظه می‌شود و هم «خدمات متقابل اسلام و ایران» و هم «مسأله حجاب» و هم کتب فلسفی؛ و البته از نگارش همگی آن‌ها یک هدف کلی را دنبال کرده است. ایشان در مقدمه کتاب عدل الهی به این موضوع، تصریح می‌نماید: «نوشته‌های این بنده برخی فلسفی، برخی اجتماعی، برخی اخلاقی، برخی فقهی و برخی تاریخی است. با این که موضوعات این نوشته‌ها کاملاً با یکدیگر مغایر است، هدف کلی از همه اینها یک چیز بوده و بس. دین مقدس اسلام یک دین ناشناخته است، حقایق این دین تدریجاً در نظر مردم واژگونه شده است و علت اساسی گریز گروهی مردم، تعلیمات غلطی است که به این نام داده می‌شود.» (عدل الهی، ص 8)
به همین دلیل، لازمه درک اندیشه والای شهید مطهری، مطالعه و درک تمام کتاب‌های ایشان است؛ چون بخشی از کتاب‌ها، بخش دیگری را توضیح می‌دهد و سنگینی برخی بحث‌ها با سادگی برخی دیگر از مطالب در همان راستا، جبران شده است. پس افرادی که می‌خواهند به صورت موضوعی در کتاب‌های ایشان کار کنند لازم است یک‌بار تمام کتاب‌های استاد را مطالعه کنند تا تمام ابعاد اندیشه ایشان، ولو به نحو اجمال روشن شود.
در همین راستا و به منظور ایجاد زمینه‌ای مناسب برای مطالعه آثار این استاد گرانقدر، بنیاد شهید مطهری دوره‌های آموزش الکترونیکی خود را در قالب سیرهای مطالعاتی پیشنهادی برای تمامی اقشار مختلف جامعه ارائه نموده است. لوازم اصلی این شیوه آموزشی عبارت است از: 
ـ آشنایی نسبی مخاطب با امکانات مختلف شبکه اینترنت؛
ـ وقت‌گذاری کافی برای مطالعه کامل متون درسی و فعالیت‌های آموزشی مرتبط با آن مانند تمرین، آزمون و ...؛
ـ مشارکت فعال در جلسات هم‌فکری و بحث و تبادل نظر با اساتید دوره‌‌ها.
از مزایای دوره‌های آموزشی الکترونیکی بنیاد شهید مطهری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
ـ استفاده و بهره‌مندی از نسخه الکترونیکی آثار استاد؛
ـ پشتیبانی آموزشی و فنی در طول دوره؛
ـ اعطای مدرک در پایان دوره.
اینک نمونه‌ای از دوره‌‌‌های آموزشی که در قالب سیرهای مطالعاتی موضوع‌محور تدوین شده و برای استفاده کاربران محترم قابل دسترسی است، معرفی می‌گردد؛ البته در حال حاضر 14 دوره برای استفاده علاقه‌مندان فعال است و سایر دوره‌ها نیز إن شاء الله به زودی فعال و اطلاع‌رسانی‌‌ خواهد شد:
انتهای پیام

دیدگاه ها